Skip to content

201 Cresthill RoadToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$386,500
Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block298.04
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,073
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,000
37%
Improvement Value:$401,500
63%
Total Assessment$637,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,615+5.3%
2024$11,035+14.7%
2023$9,622+0.4%
2022$9,580+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$386,500

From:

To:

Sq Ft3,073DeedBook 16660, Page 400Recorded2/14/2017

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft3,073DeedBook 16609, Page 1218Recorded12/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5742, Page 846