Skip to content

214 Cresthill RoadToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$441,000
Last Sale Date
Jun 6, 2013

Property Information

Block298.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,507
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,000
36%
Improvement Value:$393,800
64%
Total Assessment$614,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,202+5.3%
2024$10,642+7.6%
2023$9,892+0.4%
2022$9,849+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$441,000

From:

To:

Sq Ft2,507DeedBook 15623, Page 568Recorded8/26/2013

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 12719, Page 785

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 5760, Page 856

Property Sale

Sale
$229,990
DeedBook 5351, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 1996