Skip to content

212 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 22, 1998

Property Information

Block298.04
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,881
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
23%
Improvement Value:$542,400
77%
Total Assessment$705,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,852+5.3%
2024$12,210+8.9%
2023$11,211+0.4%
2022$11,162+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5579, Page 706

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5396, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1996