Skip to content

222 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$586,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block298.04
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,854
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
29%
Improvement Value:$397,200
71%
Total Assessment$560,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,207+5.3%
2024$9,697+11.2%
2023$8,721+0.4%
2022$8,682+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$586,000
Sq Ft1,854DeedBook 18551, Page 1903Recorded6/28/2021

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 12644, Page 1624

Property Sale

Sale
$183,490
DeedBook 5404, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1996