Skip to content

226 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$217,642
Last Sale Date
Oct 18, 1996

Property Information

Block298.04
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,971
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
25%
Improvement Value:$516,100
75%
Total Assessment$688,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,537+5.3%
2024$11,911+9.0%
2023$10,929+0.4%
2022$10,881+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$217,642
DeedBook 5413, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1996