Skip to content

244 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Aug 9, 2019

Property Information

Block298.04
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,561
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
25%
Improvement Value:$476,600
75%
Total Assessment$639,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,654+5.3%
2024$11,071+7.4%
2023$10,312+0.4%
2022$10,266+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft2,561DeedBook 17593, Page 507Recorded9/4/2019

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,561DeedBook 16690, Page 1357Recorded3/23/2017

Property Sale

Sale
$208,575
DeedBook 5401, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1996