Skip to content

218 Cresthill RoadToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 16, 2018

Property Information

Block298.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,572
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
36%
Improvement Value:$379,900
64%
Total Assessment$597,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,894+5.3%
2024$10,350+4.8%
2023$9,875+0.4%
2022$9,831+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,572DeedBook 17283, Page 1786Recorded10/30/2018

Property Sale

Sale
$219,990
DeedBook 5338, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1996