Skip to content

280 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Apr 18, 2021

Property Information

Block298.04
Lot77
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,657
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
25%
Improvement Value:$479,500
75%
Total Assessment$642,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,706+5.3%
2024$11,122+4.6%
2023$10,634+0.4%
2022$10,587+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,657DeedBook 18515, Page 482Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,657DeedBook 16470, Page 1642Recorded8/5/2016

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 5597, Page 410

Property Sale

Sale
$229,975
DeedBook 5296, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1995