Skip to content

304 Grande River BlvdToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block298.04
Lot83
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,784
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
25%
Improvement Value:$495,800
75%
Total Assessment$658,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,003+5.3%
2024$11,404+2.9%
2023$11,081+0.4%
2022$11,032+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,784DeedBook 18314, Page 1042Recorded2/12/2021

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,784DeedBook 16405, Page 231Recorded5/27/2016

Property Sale

Sale
$236,860
DeedBook 5290, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1995