Skip to content

316 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$579,995
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block298.04
Lot86
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,511
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
30%
Improvement Value:$399,300
70%
Total Assessment$574,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,464+5.3%
2024$9,941-3.3%
2023$10,282+0.4%
2022$10,237+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$579,995

From:

To:

Sq Ft2,511DeedBook 17998, Page 680Recorded8/6/2020

Property Sale

Sale
$383,000
DeedBook 10992, Page 230

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 5647, Page 229

Property Sale

Sale
$250,525
DeedBook 5274, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1995