Skip to content

338 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 17, 2018

Property Information

Block298.04
Lot91
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,240
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
24%
Improvement Value:$520,200
76%
Total Assessment$686,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,503+28.7%
2024$9,713+15.7%
2023$8,396+0.4%
2022$8,359+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 17224, Page 129Recorded8/29/2018

Property Sale

Sale
$429,500
DeedBook 15233, Page 869

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 10145, Page 1648

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 5355, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1996