Skip to content

374 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 9, 2018

Property Information

Block298.04
Lot99
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,099
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
32%
Improvement Value:$351,100
68%
Total Assessment$513,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,349+5.3%
2024$8,882+4.3%
2023$8,518+0.4%
2022$8,481+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,099DeedBook 17211, Page 773Recorded8/16/2018

Property Sale

Sale
$201,750
DeedBook 10146, Page 513

Property Sale

Sale
$159,500
DeedBook 5280, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1995