Skip to content

275 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 10, 2017

Property Information

Block298.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,417
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
31%
Improvement Value:$363,100
69%
Total Assessment$526,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,586+5.3%
2024$9,107-0.8%
2023$9,178+0.4%
2022$9,137+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,417DeedBook 16822, Page 699Recorded8/2/2017

Property Sale

Sale
$40,027
DeedBook 15517, Page 1709

Property Built

Built

Year Built: 1994