Skip to content

339 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$479,500
Last Sale Date
Oct 10, 2017

Property Information

Block298.06
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,920
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
30%
Improvement Value:$395,900
70%
Total Assessment$564,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,292+5.3%
2024$9,778+11.7%
2023$8,753+0.4%
2022$8,714+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$479,500

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 16910, Page 1132Recorded10/19/2017

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 14655, Page 1241

Property Sale

Sale
$155,240
DeedBook 5559, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1998