Skip to content

343 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$557,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block298.06
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,240
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
28%
Improvement Value:$439,700
72%
Total Assessment$610,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,127+5.3%
2024$10,571+12.7%
2023$9,377+0.4%
2022$9,336+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$557,000
Sq Ft2,240DeedBook 18181, Page 167Recorded12/1/2020

Property Sale

Sale
$169,755
DeedBook 5566, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1998