Skip to content

351 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Jul 20, 2017

Property Information

Block298.06
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,808
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
26%
Improvement Value:$459,300
74%
Total Assessment$621,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,320+5.3%
2024$10,755+8.6%
2023$9,905+0.4%
2022$9,861+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft2,808DeedBook 16816, Page 433Recorded7/27/2017

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,808DeedBook 16216, Page 1779Recorded10/16/2015

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 10695, Page 1831

Property Sale

Sale
$179,990
DeedBook 5338, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1996