Skip to content

363 Grande River BlvdToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$488,500
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block298.06
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,581
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
25%
Improvement Value:$497,100
75%
Total Assessment$659,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,009+5.3%
2024$11,409+9.6%
2023$10,407+0.4%
2022$10,361+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$488,500

From:

To:

Sq Ft2,581DeedBook 17112, Page 74Recorded5/10/2018

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 14420, Page 84

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 13600, Page 165

Property Sale

Sale
$189,990
DeedBook 5404, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1996