Skip to content

2012 Longewood LaneToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 9, 1997

Property Information

Block298.06
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,007
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
27%
Improvement Value:$452,800
73%
Total Assessment$620,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,311+5.3%
2024$10,746+4.3%
2023$10,307+0.4%
2022$10,261+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5514, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1995