Skip to content

120 Route 70Toms River, NJ 08755

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Jun 9, 2008

Property Information

Block298
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class10
DescriptionTRAILER PA 4200
Dwellings1
ZoningSPLT
Sq Footage4,200
Acreage87.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,959,500
91%
Improvement Value:$1,172,500
9%
Total Assessment$13,132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$239,265+5.3%
2024$227,315-23.7%
2023$298,079+0.4%
2022$296,766+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$46,000
DeedBook 14069, Page 1494

Property Built

Built

Year Built: 1970