Skip to content

209 Wingate CourtToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Aug 22, 2008

Property Information

Block298
Lot24.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,812
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,000
43%
Improvement Value:$287,500
57%
Total Assessment$506,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,228+5.3%
2024$8,768+25.9%
2023$6,964+0.4%
2022$6,934+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000
DeedBook 14107, Page 1152

Property Sale

Sale
$167,990
DeedBook 5731, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1999