Skip to content

204 Wingate CourtToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 29, 2014

Property Information

Block298
Lot24.21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,607
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
33%
Improvement Value:$439,300
67%
Total Assessment$654,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,921+5.3%
2024$11,326+12.5%
2023$10,067+0.4%
2022$10,023+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft2,607DeedBook 15954, Page 1765Recorded12/5/2014

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 13951, Page 1015

Property Sale

Sale
$197,125
DeedBook 10332, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 2000