Skip to content

209 Medjay LaneToms River, NJ 08755

Built 1999

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 16, 2008

Property Information

Block298
Lot28.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,458
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,200
39%
Improvement Value:$509,900
61%
Total Assessment$830,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,124+5.3%
2024$14,369+14.0%
2023$12,602+0.4%
2022$12,547+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 14114, Page 1368

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 5528, Page 751