Skip to content

1928 Whitesville RoadToms River, NJ 08755

Built 1950

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Jan 17, 2007

Property Information

Block298
Lot29.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,701
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,600
52%
Improvement Value:$200,400
48%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,580+5.3%
2024$7,201+7.6%
2023$6,690+0.4%
2022$6,660+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 13523, Page 49

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5214, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1950