Skip to content

216 Medjay LaneToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Nov 23, 2015

Property Information

Block298
Lot29.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,667
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,800
37%
Improvement Value:$537,900
63%
Total Assessment$849,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,482+5.3%
2024$14,708+12.6%
2023$13,067+0.4%
2022$13,010+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft3,667DeedBook 16262, Page 1534Recorded12/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1997