Skip to content

226 River Glen TerraceToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Sep 24, 2002

Property Information

Block298
Lot33.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,852
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,000
36%
Improvement Value:$406,700
64%
Total Assessment$635,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,582+5.3%
2024$11,004-0.8%
2023$11,094+0.4%
2022$11,045+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 11049, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 2002