Skip to content

214 River Glen TerraceToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block298
Lot33.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,348
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
36%
Improvement Value:$372,300
64%
Total Assessment$577,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,518+5.3%
2024$9,993-1.8%
2023$10,177+0.4%
2022$10,132+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,348DeedBook 17649, Page 770Recorded10/21/2019

Property Sale

Sale
$293,400
DeedBook 10831, Page 1383

Property Built

Built

Year Built: 2002