Skip to content

210 River Glen TerraceToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block298
Lot33.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,784
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,000
35%
Improvement Value:$399,800
65%
Total Assessment$618,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,275+5.3%
2024$10,711+0.1%
2023$10,704+0.4%
2022$10,657+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,784DeedBook 17654, Page 218Recorded10/23/2019

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 14474, Page 1775

Property Sale

Sale
$276,900
DeedBook 10853, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 2002