Skip to content

238 Medjay LaneToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
Nov 14, 2023

Property Information

Block298
Lot45.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,873
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
30%
Improvement Value:$703,000
70%
Total Assessment$1,008,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,366+5.3%
2024$17,448+9.8%
2023$15,897+0.4%
2022$15,827+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,425,000
Sq Ft4,873DeedBook 19544, Page 376Recorded11/21/2023

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft4,537DeedBook 17083, Page 182Recorded4/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5385, Page 38