Skip to content

247 Medjay LaneToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jun 5, 2017

Property Information

Block298
Lot45.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28O1

Building Details

Building Class18
Description2F4G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,338
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,000
35%
Improvement Value:$571,100
65%
Total Assessment$878,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,999+5.3%
2024$15,200+10.7%
2023$13,737+0.4%
2022$13,676+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft3,338DeedBook 16764, Page 322Recorded6/9/2017

Property Sale

Sale
$859,900
DeedBook 12626, Page 733

Property Sale

Sale
$699,900
DeedBook 10923, Page 1727

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 5695, Page 813

Property Sale

Sale
$474,000
DeedBook 4817, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1990