Skip to content

1935 Arbar CourtToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2004

Property Information

Block298
Lot45.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,266
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,600
38%
Improvement Value:$515,000
62%
Total Assessment$831,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,152+5.3%
2024$14,395+13.5%
2023$12,680+0.4%
2022$12,624+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$292,465
DeedBook 5510, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1997