Skip to content

241 Medjay LaneToms River, NJ 08755

Built 1950

Last Sale Price
$612,500
Last Sale Date
Sep 19, 2017

Property Information

Block298
Lot45.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,542
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,000
36%
Improvement Value:$561,300
64%
Total Assessment$870,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,857+5.3%
2024$15,065+11.6%
2023$13,502+0.4%
2022$13,442+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$612,500

From:

To:

Sq Ft3,542DeedBook 16883, Page 1203Recorded9/27/2017

Property Sale

Sale
$327,920
DeedBook 5596, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1950