Skip to content

1789 Rolling Ridge LaneToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$582,000
Last Sale Date
Oct 16, 2017

Property Information

Block298
Lot98.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage3,492
Acreage2.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,800
32%
Improvement Value:$460,900
68%
Total Assessment$680,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,402+5.3%
2024$11,783+10.6%
2023$10,654+0.4%
2022$10,607+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$582,000

From:

To:

Sq Ft3,492DeedBook 16928, Page 1497Recorded11/6/2017

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 15316, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1987