Skip to content

2058 Nakiska CourtToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
May 28, 1992

Property Information

Block311
Lot1.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,320
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
33%
Improvement Value:$376,100
67%
Total Assessment$562,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,241+5.3%
2024$9,730+17.8%
2023$8,261+0.4%
2022$8,225+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 4983, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1992