Skip to content

223 Downhill RunToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 20, 2018

Property Information

Block311
Lot1.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,454
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
32%
Improvement Value:$416,800
68%
Total Assessment$612,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165+5.3%
2024$10,608+16.7%
2023$9,088+0.4%
2022$9,048+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,454DeedBook 17162, Page 983Recorded6/29/2018

Property Sale

Sale
$188,500
DeedBook 5050, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1993