Skip to content

227 Downhill RunToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block311
Lot1.14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,465
Acreage1.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,800
44%
Improvement Value:$338,900
56%
Total Assessment$602,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,981+5.3%
2024$10,433+19.8%
2023$8,706+0.4%
2022$8,667+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,465DeedBook 16858, Page 637Recorded9/1/2017

Property Sale

Sale
$392,500
DeedBook 14787, Page 1627

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5131, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1993