Skip to content

231 Downhill RunToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 10, 1992

Property Information

Block311
Lot1.15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,209
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,600
43%
Improvement Value:$357,200
57%
Total Assessment$623,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,366+5.3%
2024$10,798+22.5%
2023$8,815+0.4%
2022$8,777+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5030, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1992