Skip to content

214 Downhill RunToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Aug 29, 2012

Property Information

Block312
Lot1.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,977
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,000
33%
Improvement Value:$395,500
67%
Total Assessment$592,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,545+5.4%
2024$10,006+21.6%
2023$8,228+0.5%
2022$8,191+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 15314, Page 34

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 4998, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1992