Skip to content

234 Downhill RunToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 31, 2003

Property Information

Block312
Lot1.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,436
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
34%
Improvement Value:$391,900
66%
Total Assessment$593,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,821+5.3%
2024$10,280+14.6%
2023$8,973+0.4%
2022$8,933+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 11793, Page 1872

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 5536, Page 422

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5139, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1993