Skip to content

4 Frankies LaneToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block350.01
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,076
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
19%
Improvement Value:$351,700
81%
Total Assessment$435,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,938+5.3%
2024$7,542+3.8%
2023$7,267+0.4%
2022$7,235+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft2,076DeedBook 19079, Page 354Recorded6/27/2022

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 14399, Page 1034

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 13839, Page 1130

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 11503, Page 807

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 10996, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 2002