Skip to content

261 Genes DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Date
Nov 19, 1975

Property Information

Block350.02
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,207
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
23%
Improvement Value:$321,200
77%
Total Assessment$417,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,601+5.3%
2024$7,222+15.2%
2023$6,267+0.4%
2022$6,240+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970