Skip to content

250 Genes DriveToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 24, 1998

Property Information

Block350.03
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
DescriptionCB
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,869
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
31%
Improvement Value:$286,400
69%
Total Assessment$417,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,605+5.3%
2024$7,225+3.4%
2023$6,989+0.4%
2022$6,959+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5590, Page 858

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 3833, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1958