Skip to content

268a Kettel Creek RoadToms River, NJ 08753

Vacant Land

Last Sale Price
$74,500
Last Sale Date
Sep 8, 2017

Property Information

Block350.04
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$68,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,239+5.3%
2024$1,177-36.8%
2023$1,861+0.4%
2022$1,853+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$74,500

From:

To:

DeedBook 16893, Page 441Recorded10/4/2017

Property Sale

Sale
$74,500

From:

To:

DeedBook 16781, Page 1342Recorded6/27/2017

Property Sale

Sale
$244,800
DeedBook 13934, Page 1600