Skip to content

16 Pinecrest DriveToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Feb 5, 2002

Property Information

Block350.04
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,989
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
17%
Improvement Value:$362,800
83%
Total Assessment$438,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,995+5.3%
2024$7,596-11.6%
2023$8,596+0.4%
2022$8,558+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 10761, Page 227

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5723, Page 426