Skip to content

20 Pinecrest DriveToms River, NJ 08753

Built 2018

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Aug 27, 2010

Property Information

Block350.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage4,231
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
23%
Improvement Value:$1,069,800
77%
Total Assessment$1,394,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,413+5.3%
2024$24,144+10.3%
2023$21,887+0.4%
2022$21,791+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

SaleMulti
$495,000
DeedBook 14685, Page 112

Property Sale

SaleMulti
$21,800
DeedBook NaN, Page NaN