Skip to content

362 Tova CourtToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Sep 8, 2020

Property Information

Block353
Lot23.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,545
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,000
31%
Improvement Value:$737,900
69%
Total Assessment$1,072,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,548+5.3%
2024$18,572+11.1%
2023$16,717+0.4%
2022$16,643+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft3,545DeedBook 18153, Page 291Recorded11/17/2020

Property Sale

Sale
$732,000
DeedBook 11386, Page 1750

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5028, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 4586, Page 280