Skip to content

4 Shorecrest DriveToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Dec 23, 1998

Property Information

Block359
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage667
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
37%
Improvement Value:$126,800
63%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,659+5.3%
2024$3,476+14.9%
2023$3,025+0.4%
2022$3,012+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 5656, Page 743

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955