Skip to content

5 Hollycrest DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Feb 11, 2011

Property Information

Block360
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,080
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
30%
Improvement Value:$203,000
70%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,266+5.3%
2024$5,003+20.6%
2023$4,149+0.4%
2022$4,131+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 14827, Page 1167

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 10474, Page 891

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook 4910, Page 785

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962