Skip to content

54 Sunset AvenueToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Apr 19, 1990

Property Information

Block364.01
Lot27.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,942
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
33%
Improvement Value:$309,100
67%
Total Assessment$464,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,456+5.3%
2024$8,034+12.3%
2023$7,152+0.4%
2022$7,120+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4830, Page 870

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 4777, Page 490