Skip to content

92 Sunset AvenueToms River, NJ 08755

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2024

Property Information

Block364.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1CB2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,882
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
37%
Improvement Value:$301,200
63%
Total Assessment$475,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,658+5.3%
2024$8,226+11.4%
2023$7,384+0.4%
2022$7,352+5.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft3,882DeedBook 19236, Page 517Recorded11/28/2022

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4436, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1950