Skip to content

76 Sunset AvenueToms River, NJ 08755

Built 1960

Last Sale Date
Jun 19, 2003

Property Information

Block364.01
Lot81
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,536
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
41%
Improvement Value:$238,000
59%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,147+5.4%
2024$6,778+17.5%
2023$5,768+0.5%
2022$5,741+4.7%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-028318-14

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960